Przejdź do głównej zawartości

"Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku" Michele Borba-----recenzja


 Książka dr Borby ukoi niejeden rodzicielski niepokój o to, co zrobić, żeby wychować zdrowe, szczęśliwe i odnoszące w życiu sukcesy. Niesie optymistyczne przesłanie, że możliwe jest nauczenie dziecka empatii czy optymizmu, że nigdy nie jest za późno, żeby wyrosło na spełnionego dorosłego. Autorka wprowadza rozróżnienie między dziećmi nastawionymi na oceny i testy, a tymi, które mają szanse w pełni i swobodnie rozwinąć drzemiące w nich możliwości. Dr Borba uważa, że w XXI wieku stopnie czy wyniki testów wcale nie gwarantują odniesienia życiowego sukcesu, dlatego proponuje, żeby dla dobra dziecka, w procesie wychowawczym stawiać na rozwój siedmiu tzw. miękkich kompetencji, na: pewność siebie, empatię, samokontrolę, prawość, ciekawość, wytrwałość i optymizm. Dzieci skoncentrowane na tym, aby dobrze wypaść na egzaminach, są zestresowane, przemęczone i nieszczęśliwe. Mają problemy psychologiczne, często zmagają się z depresją i stanami lękowymi. Czują się puste w środku, choć na zewnątrz lśnią na licznych kursach i zajęciach dodatkowych, które dobrze wypadają w CV.


To kolejny poradnik, jaki wpadł w moje ręce. Nie jestem zwolenniczka czytania poradników, ale czasem warto po nie sięgnąć . Książka skupia się na siedmiu  cechach, które według autorki warto rozwijać w naszych dzieciach. Książka podzielona jest na trzy zasadnicze części. 

Pierwsza to: troska o nasze serce. Autorka skupiła się tu na dwóch zasadach: pewności siebie i empatii. Druga części to tzw. kształtowanie umysłu. Mamy to kolejne trzy cechy jak: samokontrola, prawość i ciekawość. Ostatnia trzecia część to wpajanie silnej woli. Podzielona na dwie ostatnie cechy: wytrwałość i optymizm. 

Poradnik napisany jest przystępnym językiem. Autorka nie tylko opisuje nam różne aspekty dotyczące danej cechy. Mamy nie tylko porady jak kształtować nasze dzieci, ale także uczy nas, że dzieci inaczej postrzegają świat niż my. Każda część opisująca daną cechę kończy się małym podsumowaniem  co ułatwia nam zebranie myśli i informacje, jakie nam chciała przekazać autorka. Dużym plusem jest to, że autorka pokazała nam jak możemy pracować nad naszym dzieckiem w różnym przedziale wiekowym. Nie tylko nad mąłym ale np. nad nastolatkiem, co niektórym rodzicom bardzo ta wiedza by się przydała. 

W książce oprócz faktów, porad autorki znajdziemy wypowiedzi dzieci czy rodziców. Niektóre są wręcz zaskakujące. Ta książka to nie tylko poradnik ale także książka, która pozwoli nam spojrzeć inaczej na  wychowanie naszych dzieci. Ćwiczenia, jakie znajdziemy w książce są ciekawe, dostosowane do danego wieku. W książce mamy także we wprowadzeniu pomoc w ocenieniu mocnych stron charakteru. Odpowiadamy na 35 pytań, wpisując odpowiednią liczbę punktów. Na koniec sumujemy. Mamy także opis jak odczytać całość. W części pierwszej mamy także test podstawowych atutów. Bardzo przydatne, bo możemy poznać nie tylko, w czym nasze dziecko czy my jesteśmy mocni, ale także nasze słabe strony. Polecam nie tylko rodzicom. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Pod skrzydłami żurawi" Monika Cieluch----recenzja we współpracy z wydawnictwem Amare

  Recenzja we współpracy reklamowej z wydawnictwem Amare OPIS Czasami nie rozumiemy drogi, którą podążamy, dopóki jej nie przejdziemy. Olive Loughty, młoda doktor weterynarii, uciekła z rodzinnego miasteczka, by zacząć nowe życie w Bristolu. Na wieść o śmierci ostatniej bliskiej jej osoby, ciotki Rachel, postanawia raz jeszcze odwiedzić senne Horwell i pojawić się na pogrzebie krewnej. Podczas odczytania testamentu okazuje się, że ciotka zostawiła jej w spadku swój dom. Aby jednak móc go przyjąć, Olive musi mieszkać w nim przez co najmniej trzy lata. Kobieta decyduje się na przeprowadzkę i rozpoczyna remont, w którym pomaga jej spotkany na pogrzebie miejscowy dziwak, Flynn Sallow. Stroniący od ludzi, bojący się dotyku mężczyzna intryguje ją z każdym dniem coraz bardziej. Olive podejrzewa, że Flynn cierpi na fobię społeczną, ale specyficzne zachowanie Flynna ma zupełnie inną przyczynę. Przeciwko sobie mają przekleństwo i złorzeczenie, po swojej stronie jedynie miłość i krążące nad ich g

"Dziennik wyjścia" Bogumiła Juzyszyn-Banaś-----recenzja w ramach współpracy z Jarosław Banaś

  Recenzja książki w ramach współpracy z Jarosław Banaś OPIS Liliana Mada, młoda utalentowana pisarka, autorka scenariuszy seriali telewizyjnych, pedagog – przyjmuje zaproszenie do prowadzenia letnich warsztatów artystycznych. Przyjeżdża do Staniewa, by tam, w dziewiętnastowiecznym pałacu, otoczonym jeziorami i lasami, prowadzić zajęcia teatralne. Jako pisarka i bystra obserwatorka, mijające dni odnotowuje - tworząc dziennik. Artystyczne lato Liliany okazuje się być jednak nie tylko czasem harmonii, (pierwszy tydzień sama bohaterka określa fenomenem odprężenia) - ale też nieprzewidywalnym, pełnym zawirowań okresem. Z tygodnia na tydzień coraz wyraźniej przyjmuje ono postać hybrydy, niebezpiecznie łączącej rzeczywistość z fikcją, a niewidzialne siły tworzą pisarce specjalną rolę. RECENZJA Czy zdarzyło wam się przeczytać książkę, która totalnie nie potrafiliście wsadzić w ramki gatunkowe? Mnie zdarza się przeczytać taką, która ciężko mi opisać bo jest albo za dobra, albo słabsza i nie wi

"MY kontra świat" Bogusz Dawidowicz----recenzja we współpracy z autorem

  Recenzja e-booka we współpracy z autorem Bogusz Dawidowicz OPIS Czy możemy tak naprawdę do końca poznać drugą osobę? Zwłaszcza gdy okazuje się, że nigdy nie znaliśmy samych siebie? Jaka jest cena za wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę i ile jesteście gotowi poświęcić, by rozliczyć swoje dawne życie? Wspólna przyszłość Sandry i Roberta staje pod wielkim znakiem zapytania. Konsekwencje traumatycznej przeszłości kobiety wystawiają ich związek na wielką próbę. Sandra obsesyjnie pragnie odpowiedzi i zamierza uzyskać je od zwyrodnialców podobnych do tego, który skrzywdził ją przed laty. Robert, z początku mimowolny uczestnik wydarzeń, z przerażeniem odkrywa u siebie żądze, o które nigdy się nie podejrzewał. Konfrontacje pary z przestępcami szybko wymykają się spod kontroli. Ta nietypowa „działalność” przykuwa uwagę nie tylko zwykłych ludzi i mediów, ale również najwyższych kręgów władzy. Ich tropem zaczyna podążać prokurator, sędzia i kat w jednej osobie. Sandra i Robert wydają się