Przejdź do głównej zawartości

"Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem" Matthis Marquardt ---receznja


 Problem przemęczenia dotyka nie tylko szefów na najwyższym szczeblu zarządzania, ale też matki na urlopie macierzyńskim, przedsiębiorców, nauczycieli i zwykłych pracowników. Matthias Marquardt leczył wielu pacjentów i orzeka, że przemęczenie i wypalenie zawodowe to choroby dzisiejszych czasów i pokazuje, jak sobie z nimi radzić.

Czy znane są wam pojęcia zmęczenie i wypalenie? Najczęściej kojarzone są z pracą zawodową. Ale zmęczenie czy wypalenie może dotknąć każdego z nas. Głównym powodem jest pośpiech i stres, jaki towarzyszy naszym czasom. Czy wiemy, jak sobie z tym radzić?

Autor przedstawia nam swój poradnik , który dotyczy wypalenia i zmęczenia zawodowego, ale idealnie pasuje do każdego z nas. Przecież każdy z nas "pracuje" choć nie każdy zawodowo. Wypalenie może dotknąć uczniów, rodziców,  a nie tylko osoby pracujące.  Całość podzielona jest na pięć rozdziałów. Pierwszy to niejako wstęp, który wyjaśnia mam jak rozpoznać czy jesteśmy wyczerpani. W drugim autor przedstawi nam różne symptomy zmęczenia. Dzięki temu dowiemy się, że nie zawsze zmęczenie to jest normalność. Czasem to oznaka choroby, zburzeń psychicznych, depresji i wielu innych czynników. Dzięki autorce będziemy mogli spróbować zaobserwować u siebie co jest przyczyną naszego wyczerpania. Stres czy może choroba. 

Samo zmęczenie możemy podzielić na różę rodzaje. Jest zmęczenie fizjologiczne czy emocjonalne. Auto na podstawie faktów stara nam się przekazać swoją wiedzę na temat zmęczenia  i wpływu stresu na nasz organizm. Na przykładzie symptomów pokazuje nam jak rozpoznać stres, zmęczenie i wypalenie zawodowe. Przekonuje nas także do wizyt u lekarzy, by np. swoje zmęczenie zbadać się i odszukać jego przyczyny. Chroniczne zmęczenie czy stres ma nie tylko negatywny wpływ na organizm ale także może być przyczyną choroby. 

Autor sporo poświęca miejsca naszemu zdrowiu. Przecież to ono jest najważniejsze i często ono odpowiada za stres i zmęczenie. Pokazuje nam najważniejsze źródła energii skąd możemy czerpać swoją siłę. W poradniku znajdziemy także przepisy np. na śniadania czy obiady. Książka napisana jest prostym i przyjemnym stylem. Autor daje nam spor rad opartych na doświadczeniu.  Nie jest to suchy poradnik. Co prawda nie przepadam za takimi, ale czasem warto sięgnąć po taką pozycję. Czy wato po ten? Tak, choć poradniki ciężko opisać. Polecam wam przeczytać go samemu i wyrobić własną opinię o nim. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuje wydawnictwu Muza

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Pod skrzydłami żurawi" Monika Cieluch----recenzja we współpracy z wydawnictwem Amare

  Recenzja we współpracy reklamowej z wydawnictwem Amare OPIS Czasami nie rozumiemy drogi, którą podążamy, dopóki jej nie przejdziemy. Olive Loughty, młoda doktor weterynarii, uciekła z rodzinnego miasteczka, by zacząć nowe życie w Bristolu. Na wieść o śmierci ostatniej bliskiej jej osoby, ciotki Rachel, postanawia raz jeszcze odwiedzić senne Horwell i pojawić się na pogrzebie krewnej. Podczas odczytania testamentu okazuje się, że ciotka zostawiła jej w spadku swój dom. Aby jednak móc go przyjąć, Olive musi mieszkać w nim przez co najmniej trzy lata. Kobieta decyduje się na przeprowadzkę i rozpoczyna remont, w którym pomaga jej spotkany na pogrzebie miejscowy dziwak, Flynn Sallow. Stroniący od ludzi, bojący się dotyku mężczyzna intryguje ją z każdym dniem coraz bardziej. Olive podejrzewa, że Flynn cierpi na fobię społeczną, ale specyficzne zachowanie Flynna ma zupełnie inną przyczynę. Przeciwko sobie mają przekleństwo i złorzeczenie, po swojej stronie jedynie miłość i krążące nad ich g

"Dziennik wyjścia" Bogumiła Juzyszyn-Banaś-----recenzja w ramach współpracy z Jarosław Banaś

  Recenzja książki w ramach współpracy z Jarosław Banaś OPIS Liliana Mada, młoda utalentowana pisarka, autorka scenariuszy seriali telewizyjnych, pedagog – przyjmuje zaproszenie do prowadzenia letnich warsztatów artystycznych. Przyjeżdża do Staniewa, by tam, w dziewiętnastowiecznym pałacu, otoczonym jeziorami i lasami, prowadzić zajęcia teatralne. Jako pisarka i bystra obserwatorka, mijające dni odnotowuje - tworząc dziennik. Artystyczne lato Liliany okazuje się być jednak nie tylko czasem harmonii, (pierwszy tydzień sama bohaterka określa fenomenem odprężenia) - ale też nieprzewidywalnym, pełnym zawirowań okresem. Z tygodnia na tydzień coraz wyraźniej przyjmuje ono postać hybrydy, niebezpiecznie łączącej rzeczywistość z fikcją, a niewidzialne siły tworzą pisarce specjalną rolę. RECENZJA Czy zdarzyło wam się przeczytać książkę, która totalnie nie potrafiliście wsadzić w ramki gatunkowe? Mnie zdarza się przeczytać taką, która ciężko mi opisać bo jest albo za dobra, albo słabsza i nie wi

"MY kontra świat" Bogusz Dawidowicz----recenzja we współpracy z autorem

  Recenzja e-booka we współpracy z autorem Bogusz Dawidowicz OPIS Czy możemy tak naprawdę do końca poznać drugą osobę? Zwłaszcza gdy okazuje się, że nigdy nie znaliśmy samych siebie? Jaka jest cena za wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę i ile jesteście gotowi poświęcić, by rozliczyć swoje dawne życie? Wspólna przyszłość Sandry i Roberta staje pod wielkim znakiem zapytania. Konsekwencje traumatycznej przeszłości kobiety wystawiają ich związek na wielką próbę. Sandra obsesyjnie pragnie odpowiedzi i zamierza uzyskać je od zwyrodnialców podobnych do tego, który skrzywdził ją przed laty. Robert, z początku mimowolny uczestnik wydarzeń, z przerażeniem odkrywa u siebie żądze, o które nigdy się nie podejrzewał. Konfrontacje pary z przestępcami szybko wymykają się spod kontroli. Ta nietypowa „działalność” przykuwa uwagę nie tylko zwykłych ludzi i mediów, ale również najwyższych kręgów władzy. Ich tropem zaczyna podążać prokurator, sędzia i kat w jednej osobie. Sandra i Robert wydają się