Przejdź do głównej zawartości

"Wybrana przez mafię" Ada Tulińska-opinia


 Wanda ma doświadczenie w byciu ślepą i głuchą wtedy, kiedy tego się od niej oczekuje. Nie zadaje pytań, nie docieka, nie ocenia. W ten sposób zarabia na życie.


Za pensję, której pozazdrościć mógłby jej niejeden menedżer z korporacji, Wanda sprząta rezydencję bezwzględnego mafiosa. Czasem oznacza to konieczność poznania wszystkich sposobów na usunięcie śladów krwi z drogich dywanów, ale to praca z gwarancją stałego dochodu. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy – a zwłaszcza pieniądze i łaska szefa mafii.

Kiedy ojciec Wandy traci źródło utrzymania, dziewczyna nie ma wyboru – musi przeprowadzić się za swoim pracodawcą na Sycylię. Na miejscu okazuje się, że zabójczo przystojny Roberto ma wobec niej zupełnie inne plany. Wanda nie może już dłużej pozostawać w cieniu. Oczy przedstawicieli skłóconych sycylijskich gangów zwrócone są właśnie na nią.


Czytałam wszystkie części. Nie da się jednak przeczytać każdej osobno, zawsze zostaje mały niedosyt i nawet jak się zacznie od tej będzie się musiała zabrać za poprzednie. Książka jest świetna, akcja dobrze wymyślona i dużo lepsza niż część druga. 

Roberto, przystojny mafiozo. Poznajemy go w części pierwszej, potem w drugiej i w tej mamy jego historię. Początkowo jawił się nam jako twardy i bezwzględny. W tej części poznajemy cała część włoskiej części. 

Wandę poznajemy w części pierwszej, jako gosposie. Z czasem jej postać nabiera innego kształtu i staje się przyjaciółka głównych bohaterem Julii i Łucji. Bardzo podoba mi się tak zmiana. Wanda też jest wykreowana na dziewczynę z dość bujnymi kształtami. 

Duży plus dla autorki za pokazanie nam tu świata mafijnego od tej "mrocznej" strony. W pierwszej była ta mafia ale taka komiczna. Tu mamy pokazane jak to działa. Roberto nie tylko musi walczyć z wrogiem ale także z własnym ojcem. No właśnie ojciec Roberta to klasyczny mafiozo, który nie wybacza, nie uznaje sprzeciwu i który siebie uważa za idealnego gangstera. Pomimo tego, że jest czarnym charakterem, nie sposób go do końca nie lubić. 

Fabuła książki świetnie przemyślana, Widać spójność z poprzednimi częściami, wątki z trzech książkę, uzupełniają się chronologicznie. Duży plus za postaci, i te z poprzednich części i te nowe co się pojawiają. Książkę czyta się rewelacyjnie. Akcja dynamiczna, z dowcipnymi i świetnie napisanymi dialogami. Książka jest także pełna tajemnic, niewyjaśnionych spraw. Oj czuje, że niedługo będzie kolejna część, bo sporo wątków zostało ujawnionych, sporo nowych się pojawiło i tylko jedno pytanie. Kto będzie bohaterem kolejnej części? Mam pewno podejrzenia....

Zakończenie mnie powaliło. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. I szczerze takie zakończenia uwielbiam.  Polecam tą i dwie poprzednie części.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Pod skrzydłami żurawi" Monika Cieluch----recenzja we współpracy z wydawnictwem Amare

  Recenzja we współpracy reklamowej z wydawnictwem Amare OPIS Czasami nie rozumiemy drogi, którą podążamy, dopóki jej nie przejdziemy. Olive Loughty, młoda doktor weterynarii, uciekła z rodzinnego miasteczka, by zacząć nowe życie w Bristolu. Na wieść o śmierci ostatniej bliskiej jej osoby, ciotki Rachel, postanawia raz jeszcze odwiedzić senne Horwell i pojawić się na pogrzebie krewnej. Podczas odczytania testamentu okazuje się, że ciotka zostawiła jej w spadku swój dom. Aby jednak móc go przyjąć, Olive musi mieszkać w nim przez co najmniej trzy lata. Kobieta decyduje się na przeprowadzkę i rozpoczyna remont, w którym pomaga jej spotkany na pogrzebie miejscowy dziwak, Flynn Sallow. Stroniący od ludzi, bojący się dotyku mężczyzna intryguje ją z każdym dniem coraz bardziej. Olive podejrzewa, że Flynn cierpi na fobię społeczną, ale specyficzne zachowanie Flynna ma zupełnie inną przyczynę. Przeciwko sobie mają przekleństwo i złorzeczenie, po swojej stronie jedynie miłość i krążące nad ich g

"Dziennik wyjścia" Bogumiła Juzyszyn-Banaś-----recenzja w ramach współpracy z Jarosław Banaś

  Recenzja książki w ramach współpracy z Jarosław Banaś OPIS Liliana Mada, młoda utalentowana pisarka, autorka scenariuszy seriali telewizyjnych, pedagog – przyjmuje zaproszenie do prowadzenia letnich warsztatów artystycznych. Przyjeżdża do Staniewa, by tam, w dziewiętnastowiecznym pałacu, otoczonym jeziorami i lasami, prowadzić zajęcia teatralne. Jako pisarka i bystra obserwatorka, mijające dni odnotowuje - tworząc dziennik. Artystyczne lato Liliany okazuje się być jednak nie tylko czasem harmonii, (pierwszy tydzień sama bohaterka określa fenomenem odprężenia) - ale też nieprzewidywalnym, pełnym zawirowań okresem. Z tygodnia na tydzień coraz wyraźniej przyjmuje ono postać hybrydy, niebezpiecznie łączącej rzeczywistość z fikcją, a niewidzialne siły tworzą pisarce specjalną rolę. RECENZJA Czy zdarzyło wam się przeczytać książkę, która totalnie nie potrafiliście wsadzić w ramki gatunkowe? Mnie zdarza się przeczytać taką, która ciężko mi opisać bo jest albo za dobra, albo słabsza i nie wi

"MY kontra świat" Bogusz Dawidowicz----recenzja we współpracy z autorem

  Recenzja e-booka we współpracy z autorem Bogusz Dawidowicz OPIS Czy możemy tak naprawdę do końca poznać drugą osobę? Zwłaszcza gdy okazuje się, że nigdy nie znaliśmy samych siebie? Jaka jest cena za wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę i ile jesteście gotowi poświęcić, by rozliczyć swoje dawne życie? Wspólna przyszłość Sandry i Roberta staje pod wielkim znakiem zapytania. Konsekwencje traumatycznej przeszłości kobiety wystawiają ich związek na wielką próbę. Sandra obsesyjnie pragnie odpowiedzi i zamierza uzyskać je od zwyrodnialców podobnych do tego, który skrzywdził ją przed laty. Robert, z początku mimowolny uczestnik wydarzeń, z przerażeniem odkrywa u siebie żądze, o które nigdy się nie podejrzewał. Konfrontacje pary z przestępcami szybko wymykają się spod kontroli. Ta nietypowa „działalność” przykuwa uwagę nie tylko zwykłych ludzi i mediów, ale również najwyższych kręgów władzy. Ich tropem zaczyna podążać prokurator, sędzia i kat w jednej osobie. Sandra i Robert wydają się